به گلشن‌رویی آب و روشن‌روزی آیینه
آرشیو
13 آبان 1385
در یک سالگی «آب و آیینه»

به چشم برهم‌زدنی، سالی گذشت. با آنکه وبلاگ‌نویسی به تقریب اولویت درجه سوم زندگی‌ام به حساب می‌آید ولی سعی کرده‌ام آن‌را جدی بگیرم؛ گرچه خود این جّدیت را نیز کمتر در کُنه خود به جّد گرفته‌ام ولی با این همه آن‌را همچون فرزندی دوست داشته‌ام. گاهی با خود فکر می‌کنم فعالیت‌هایم در زندگی جز یک فرار همیشگی از تنهایی نبوده است، برای همین تغییر و سفر را دوست دارم و از ماندن زیاد در یک جا بیزارم. برای همین کتاب را دوست دارم، آدم‌های زیادی را دوست دارم و تا حد زیادی برای همین بود که در مدتی از عمرم به دنبال کار سیاسی افتادم. در وادی اندیشه هم روزی سروش گمشده‌ی راهم بود و روزگاری شایگان پیر فرزانه‌ام، ملکیان کعبه آمال و آرزوهایم شد و اینک نراقی دوستی نادیده ولی "هر دو بحری آشنا آموخته / هر دو جان بی‌دوختن بردوخته". در ادبیات ابتدا به لطف سروش، پیر راز آشنای بلخ، مولانا را شناختم و سپس حافظ، خواجه رندان. زمانی سعدی استاد حدیث عشق و معلم اخلاقم شد و بعد از مدتی حکیم طوس و جهان‌بینی شاهنامه‌اش - که بر پایه "داد و نام و شادی و خرد" استوار بود - و زندگی فرهنگی پهلوانانش، حتی اثر‌ عظیم و پرمایه‌ای چون هومیروس و برژیل را در نظرم بی‌قدر کرد. در میان معاصران اخوان و ابتهاج و فروغ برایم از گونه‌ای دیگر بودند و در میانه‌ی همه‌ این‌ها پیران گنجه و نیشابور با حضوری کم رنگ ولی فراموش نشدنی... خلاصله دلم می‌خواسته دنیا و آدم‌هایش مثل دریا باشند و من مثل یک مغروق در اعماق دریا که از همه جانب تمام جانم احاطه شده باشد.

نمی‌دانم بر سر این وبلاگ هم چه خواهد آمد ولی به گمان و تجربه‌ام نوشتن خود جز شدن و سفر نیست. گاهی برهنه شدن گاه به گاهی است روی صفحه‌ای سفید برای کشف دوباره خویشتن و گاهی بدهی به همان صفحه، که تا کلماتش را به او نسپاری رهایت نمی‌کند. گاهی نوشتن به زبان اشاره‌ای برای فراموش نکردن و گاهی به قول دکتر شریعتی نوشتن برای فراموش کردن. گاهی هم فقط و فقط برای خود نوشتن، به پاس دل خویش و پیوند خشک و تری.

ای کاش مهمانان گاه به گاه این صفحه به جای تبریک، زمان را برای درمیان نهادن اوج و فرودهایش شایسته می‌دیدند و بایدها و نبایدهایش. باشد که چراغ راهم باشد.


برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
تعداد بازدیدکنندگان : 267491


Powered by BlogSky.com

عناوین آخرین یادداشت ها
از گوشه و کنار...