X
تبلیغات
زولا
آب و آیینه
به گلشن‌رویی آب و روشن‌روزی آیینه
آرشیو
8 اسفند 1385
قصه‌ی تکرای کپی رایت

چند روز قبل از علیرضا محمدی‌زاده عزیز شنیدم که روزنامه‌ی «آینده نو» یکی از سخنرانی‌های ملکیان در اصفهان را که متن آن برای نخستین بار در وبلاگ  عقلانیت معنویت منتشر شده بود چاپ کرده است و او در این خیال و تصور که برای این کار از من و یا دیگر نوسیندگان آن وبلاگ و یا از کانون توتم اندیشه که آن سخنرانی را برگزار کرده بود اجازه‌ای گرفته شده است. امروز لینک آن در سایت روزنامه بدستم [۱ و ۲]. جالب است، در آن هیچ اشاره‌ای به منبع مطلب نشده است و در عین حال حتی به خود این زحمت را نداده‌اند که اشکالات تایپی و یا ویرایشی متن اصلی را اصلاح کنند. قسمت‌هایی از متن را نیز بی هیچ ملاحضه‌ای به صلاح‌دید خودشان جرح و تعدیل کرده‌اند و این‌قدر احساس مسئولیت نکرده‌اند که لااقل در محتوای اصلی آن دخل و تصرفی نکنند.

باز‌هم قصه‌ی تکرای کپی رایت که ظاهرن هیچ جوری به خرج اهالی مطبوعات ما نمی­رود. روزنامه‌ی آینده نو ادعای اصلاح‌طلبی دارد و تا آنجا که من می‌دانم امین بزرگیان مسئولیت سرویس اندیشه آن‌را به عهده دارد – امین بزرگیانی که مقالات خوبش در ماهنامه آفتاب هنوز از یادم نرفته است -  پس چرا باز هم با این همه ادعا به بدیهی­ترین حقوق هم احترام نمی­گذارند و این­طور از سر بی­مسئولیتی رفتار می­کنند؟ یک تماس کوتاه با نویسندگان وبلاگ یا کانون توتم اندیشه و صلاح و مشورت با آن‌ها این­قدر کار سختی است؟ پس آن ای­میل‌های وامانده سمت چپ وبلاگ عقلانیت معنویت و یا سایت رسمی کانون توتم برای چیست؟ اصلاً این‌ها به‌کنار، آیا فکر نمی­کنند که شاید مؤلف و صاحب اصلی آن مطلب - مصطفی ملکیان - هم نخواهد که فلان مطلب­اش در فلان نشریه منتشر شود؟ (که در این مورد مشخص آقای ملکیان از من خواسته بود آن سخنرانی در هیچ نشریه‌ای چاپ نشود).

چند بار سعی کرده‌ام که با یکی از مسئولین آن روزنامه صحبت کنم ولی مثل اینکه کاری از دست­ام بر نمی­آید؛ فقط از اهالی آن مطبوعه می­خواهم قدری به اساس غیراخلاقی و عواقب غیرفرهنگی این اقدام فکر کنند. همین!

 


برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
تعداد بازدیدکنندگان : 267447


Powered by BlogSky.com

عناوین آخرین یادداشت ها
از گوشه و کنار...